×

Tarihçe

Hisar Okulları, 1996 yılında Hisar Eğitim Vakfı tarafından, Türkiye’deki akademik standartların yükseltilmesi misyonunun devamı olarak kurulmuştur. Hisar Okulları, 21. Yüzyıl müfredatını yenilikçi ve ilerlemeci öğrenme ile harmanlayarak, öğrencilerimizin “içindeki gerçek potansiyeli keşfetmek ve geliştirmeyi” kendine görev edinmiştir.

1996

16 Eylül 1996 yılında Hisar Okulları 19 öğretmenden oluşan seçkin kadromuz 38 okulöncesi öğrencimize ve 60 1. sınıf öğrencimize kapılarını açtı. İstanbul Göktürk’teki en son teknolojiyle donatılmış kampüsümüzde gerçekleştirdiğimiz açılış törenine zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı.

BİLGİ: İlk kez Hisar Okulları’na başlayan bu 98 öğrencimizin herbiri Hisar Okulları’nda 8. sınıfı bitirdiler ve içlerinden 16 öğrencimiz dünya çapında yüksek uluslararası standartlardaki kurumları örnek alan Hisar Lisesi’nden mezun oldu.

Hisar Okulları lider akademik kadrosunun önderliğinde üstün uluslararası standartlarda eğitim tecrübesi sunmaya başladı. Türkiye’de modern eğitimin duayenlerinden biri olan Ayfer Yeniçağ Robert Koleji’ndeki yöneticilik görevini bırakarak kurucu Genel Direktörümüz oldu.

1997

Okul Aile Birliği, tüm Hisar ailesinin bir araya gelerek lezzetli tatlar eşliğinde oyunlar oynadığı, değişen mevsimlerin tadını çıkardığı ilk yıllık Hisar Festivali’ni düzenledi.

1998

Hisar Okulları öğrencileri ‘Ayı Avı’ adlı ilk gösterilerini İngilizce olarak yaptılar. O zamandan beri İngilizce performanslar okul öncesinden liseye kadar tüm okul programında müfredatın önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

1999

Hisar öğrencileri, ilk Anıtkabir gezilerinde Atatürk Orman Çiftliği’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu Erdal İnönü ile tanıştılar. Teorik fizikçi ve başarılı bir siyasetçi olan İnönü öğrencilerimizle sohbet etti.

2001

Hisar’ın ikinci binası olan B Blok inşa edildi ve Ortaokul Müdürümüz İpek Ak ile beraber okulumuz ilk öğrencilerini ağırladı. O sıralar Hisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olan Feyyaz Berker ve Robert Koleji yönetim kurulundan üyeler bu eşşiz anı kutladığımız açılış törenine katıldılar.

İlk Öğrenci Birliği seçimleri gerçekleştirildi.

2002

B-Yüzü adlı okul müzik grubumuz kuruldu. Grup, Türkiye’de ve yurtdışında ödüller almaya devam ediyor.

BİLGİ: B-Yüzü 2013, 2014 ve 2015 yıllarında San Remo’da gerçekleştirilen GEF Uluslararası Müzik Festivali’ne davet edilmiş ve üç katılımdan ikisinde birincilik ödülüne sahip olmuştur.

2003

Çevreye olan sorumluluğumuzun bilinci ile bizi ‘Eko-Okul’ haline getiren Hisar Okulları ağaç dikme töreni gerçekleştirdi.

2004

Hisar Lisesi’nin açılması için çalışmalar sürerken Hisar ilk kez 8. sınıfların mezuniyet törenini kutladı.

2005

Hisar Lisesi, Hisar Kampüsü’nde yeni bir bina olan C Bloğun açılışını yaptı.

2006

Council of International Schools (CIS) Hisar’ın ilk akreditasyon sürecini başlatmak üzere ziyaretimize geldi.

11-14 yaş aralığındaki farklı ülkelerden gençlerle ilk Junior Model United Nations (JMUN) konferansına ev sahipliği yaptı. JMUN o zamandan beri Hisar Ortaokulu'nun önemli bir parçası haline geldi.

Hisar kampüsünde gerçekleştirdiği Hisar’a Dönüş gününe eski öğrencilerini, öğretim kadrosu ve diğer çalışanlarını davet etti.

2007

2007 yılının sonunda, Uluslararası Okullar Birliği’nin önde gelen isimlerinden biri olan NEASC (New England Association of Schools and Colleges) Hisar Okulları’nı akredite etti. Kısa bir süre sonra CIS de okulumuzu akredite etti.

2008

Hisar ilk 23 öğrencisini liseden mezun etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Celal Şengör ilk diploma törenimizde konuşma yaptı.

Hisar ilk kez öğrenciler için Üniversite ve Kariyer Fuarı düzenledi. Günümüzde her yıl geleneksel olarak düzenlenmekte olan bu etkinlik, Türkiye çapındaki çeşitli üniversiteler ve onların temsilcilerinin bilgi vermek ve yönlendirilen soruları yanıtlamak üzere Hisar Kampüsü'nde açılan stantlarla gerçekleşmektedir. Ayrıca, farklı disiplinlerden profesörler de kariyer panellerine katılmaktadır.

BİLGİ: Hisar’ın ev sahipliği yaptığı bu etkinliğe ek olarak, 2014-2015 yılında 150’nin üzerinde uluslararası üniversite öğrencilerimizle tanışmak için Hisar’ı ziyaret etmiştir.

Hisar öğrencileri Fransa Grenoble’de gerçekleşen Comenius Projesi’nden 12,000 Euro'luk bir ödülle ayrıldılar ve Avrupa’da öğretmenlerin düzenlediği eTwinning projesinden de ödül elde ettiler.

Hisar Spor Kulübü (HSK) kuruldu.

BİLGİ: HSK şu an futbol, hentbol, voleybol ve basketbol olmak üzere dört spor dalında 145 öğrencimizi barındırmaktadır.

2009

Hisar Mezunlar Derneği kuruldu.

Tınaz Titiz’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Arama Konferansı’na öğrenciler, veliler, öğretmenler, mezunlar ve yönetim kadrosu katıldı. Katılımcılar misyon, vizyon ve değerler üzerine tartışmalar yaptılar.

9200 metre karelik bir alanda sanat, performans ve spor alanı olarak tahsis edilmek üzere Hisar topluluğunun da desteğiyle Hisar Okulları Kültür ve Spor Merkezi açıldı.

2010

Değerli kurucu Genel Müdürümüz Ayfer Yeniçağ okul emekliye ayrıldı. Temmuz ayında Kurumsal Geliştirme’den sorumlu Direktör Feza Güvenal okul müdürü olarak atandı.

Haftasonlarında Kültür ve Spor Merkezimizi ve kampüsümüzü canlandıran Hisar Akademi açıldı.

BİLGİ: 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Hisar Akademi judodan cimnastiğe ve seramiğe kadar pek çok farklı sınıf açtı.

2011

Hisar şu anda İstanbul çapından birçok öğrenciyi hentbol, basketbol ve voleybol turnuvalarında bir araya getiren ve her yıl kış mevsiminde gerçekleştirilen Dostluk ve Spor Şenliği’ne ilk kez ev sahipliği yaptı.

2012

David Cardenas, Yönetim Kurulu Baş Danışmanı olarak Hisar Okulları bünyesinde çalışmaya başlayarak kurumumuzun uluslararası bakış açısını ve yapısını bu yönde daha fazla şekillendirmeye başladı.

2013

Okul müzik grubumuz B-Yüzü ilk kez Sanremo GEF Müzik Yarışması’na davet edildi ve yarışmada birinci oldu.

Lise mezunlarımızdan Hazal Erten 8.sınıf mezuniyet töreninde konuşma yaparak yeni bir geleneği başlattı.

2014

Hisar Okulları'na stratejik planlama, topluluk ilişkileri ve okul adına fon yaratma gibi görevlerden sorumlu olmak üzere yeni bir Kurumsal Geliştirme Bölümü oluşturuldu.

2015

Veliler, öğretmenler, mezunlar ve diğer Hisar ailesi üyeleri okulun ilk Stratejik Planı’nı oluşturmak adına bir araya geldi. Bu geniş çaplı ancak uygulanabilir planımızı buradan okuyabilirsiniz.

2016

Okulumuz kuruluşunun 20. yılında Apple’ın örnek öğrenme ortamları vizyonunu gösteren programlara verilen Apple Onaylı Seçkin Okul statüsünü Türkiye'ye kazandırdı.2017

2016-2017 Akademik Yılı boyunca tüm Hisar ailesi okulun kuruluşunun 20. yılını büyük bir heyecan ve gururla çeşitli etkinliklerle kutladı. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.