×

Uzaktan Eğitim

Öğrencilerimizi üniversiteye ve hayata hazırlarken en önemli hedeflerimizden biri de kendi öğrenme sorumluluklarını almaları, koşullar ne olursa olsun eğitimlerine, öğrenmeye devam edebilmeleri ve değişen şartlara adapte olabilmeleri oldu. Şimdi bu becerileri kazandıklarını ve kullanabileceklerini gösterme zamanı! Bizler öğretmenleri olarak her zaman olduğu gibi onlarla birlikte ve onların yanında olacak, öğrenmelerini uzaktan eğitim platformlarımızdan destekleyeceğiz. Teknolojiyi öğrenme aracı olarak kullanmaya alışkın öğrencilerimizin bu süreçte de planlanan eğitim programlarını en iyi şekilde takip edeceklerine inanıyor ve onlara güveniyorum. Başarılı, sağlıklı bir uzaktan eğitim dönemi diliyorum. 

Gülçin Cırık Doğramacı, Lise Müdürü

Lise Uzaktan Eğitim Programı

GSuite: Google Classroom aracılığı ile ders materyallerimizi, içeriğimizi ve kaynaklarımızı öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşıyoruz. Paylaşıma açık olan materyallerimizi web sitemiz üzerinden tüm kullanıcıların erişebileceği şekilde yayınlıyoruz. Google Classroom üzerinden paylaşılan tüm malzemeler ise; ilgili ders, öğretmen ve öğrenci arasındaki akademik süreçleri kapsamaktadır.

Ders Programı

Uzaktan eğitim programında dersler, senkron ve asenkron bireysel çalışmalar ile sürdürülür. Öğrencilerimize, her hafta düzenli olarak senkron ve asenkron derslerin bilgisi paylaşılır. Bireysel çalışma saatlerinde öğretmenlerimiz öğrencilerimizin sorularına cevap vermek için erişilebilir durumdadır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerine Google Classroom üzerinden sorularını sınıf yorumu ya da gizli yorum olarak iletebilirler. Öğretmenlerimiz ihtiyaç durumunda online olarak bireysel ya da küçük grup çalışmaları planlamakta ve uygulamaktadır. Düzenli olarak yapılan öğrenci, öğretmen ve veli geri bildirim anketlerinin sonuçları dikkate alınarak senkron ders sayılarında ve bireysel çalışma planlarında düzenlemeler yapılmaktadır. Senkron ve bireysel çalışma saatlerinin dışında, öğrencilerimizin ihtiyaçları, yine gerekli görüldüğü takdirde öğretmenlerimizin belirleyeceği ek çalışmalarla karşılanmaya devam edilmektedir.

Uzaktan Eğitim Ders Programı (Örnek)

  Saat Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
1. Ders 08.40-9.20 Asynchronous S. Biology 10 Asynchronous S. Religion&Ethic Asynchronous S.
2. Ders 9.30-10.10 Physical Edu. Asynchronous S. Mathematics 10 Asynchronous S. Physics 10
3. Ders 10.20-11.00 Asynchronous S. Modern Lang. Asynchronous S. Chemistry 10 Asynchronous S.
4. Ders 11.10-11.50 Mathematics 10 Asynchronous S. Asynchronous S. Visual Arts 10 Geography 10
5. Ders 11.55-12.35 Asynchronous S. History 10 Turkish Lang. Asynchronous S. Turkish Lang.
6. Ders 13.15-13.55 Philosophy 10 Asynchronous S. Asynchronous S. English 10 Asynchronous S.
7. Ders 14.05-14.45 Elective English 10 Asynchronous S. Asynchronous S. Asynchronous S.
8. Ders 14.55-15.35 Asynchronous S. Geography 10 Kulüp (İleri Mat.) Asynchronous S. Kulüp (İleri Mat.)
 
Office Hour 1 12.40-13.10 Weekly Grade Meeting        
Office Hour 2 15.40-16.20 Chemistry Physics Biology    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İletişim

Uzaktan eğitim sürecinde, tüm iletişim kanallarının ve okul maillerinin düzenli olarak kontrol edilmesi önemsenmekte ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

İletişim Kanalı Hedef Kitle Açıklama
E-posta Akademik Kadro, Öğrenci, Veli Temel iletişim aracı olarak kullanılır, okul e-posta hesabının düzenli kontrol edilmesi gerekir.
GSuite For Education Akademik Kadro, Öğrenci GMail, Google Classroom, Google Calendar, Google Meet, Docs, Slides, Sheets, Form uygulamaları öğretmenler ve öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılır.
Google Classroom Akademik Kadro, Öğrenci Ders materyalleri Google Classroom ile paylaşılır.
Google Meet Akademik Kadro, Öğrenci Uzaktan eğitim sürecinde video konferans, çevrimiçi (online) dersler, görüşmeler ve toplantılar Google Meet aracılığı ile yapılır.
HisarNet Öğretmen Portalı Akademik Kadro Hisar Okulları Öğretmen Bilgi Sistemi
HisarNet Öğrenci Portalı Öğrenci Hisar Okulları Öğrenci Bilgi Sistemi 
HisarNet Veli Portalı Veli Hisar Okulları Veli Bilgi Sistemi 
Web Sitesi Genel Erişim www.hisarschool.k12.tr

 

Online Buluşmalar

Öğrencilerimizle öğretmenlerimizin online ders buluşmaları Google Meet üzerinden gerçekleşmektedir. Veli ve öğrencilerimiz Hisarnet portalımız üzerinden ders programlarına, içeriklerine ulaşabilmektedirler. Ayrıca öğretmenlerimiz, öğrencilerimize Google Takvim üzerinden Google Meet daveti gönderiyor ve online ders linkini Google Classroom üzerinden paylaşıyor. 

Öğrencilerimizden, online ders saatlerini düzenli olarak takip etmeleri ve ders başlangıcından 5 dakika önce teknik hazırlıklarını tamamlayıp sisteme giriş yapmaları beklenmektedir.

Öğrencilerimizin, ilgili derse ait materyallerinin ve cihazının çalışma masasının üzerinde olacak şekilde hazırlıklarını yapmaları gerekmektedir.

Öğrencilerimizin, online derslere ve görüşmelere okul hesaplarını kullanarak giriş yapmaları beklenmektedir.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Yurt İçi Üniversite Hazırlığı 

Eğitim-Öğretim sürecinin uzaktan devam ettiği durumlarda yurtiçi hedefi bulunan öğrencilerimizin YKS hazırlık süreçleri ve deneme sınavları online olarak kesintisiz devam etmektedir. Haftalık dersler yanında Yurt İçi Üniversite Danışmanımız öğrencilerimizle ve velilerimizle her hafta düzenli online toplantılar düzenlemekte, öğrencilerimizle 7/ 24 iletişimi sürdürmektedir.

Online YKS Deneme Sınavları

 • Her ay 2 TYT Türkiye Geneli Deneme (Nisan ayı)
 • Her ay 2 AYT Türkiye Geneli Deneme (Nisan ayı)
 • Toplamda her ay 4 online YKS deneme

Online Haftalık YKS Dersleri  

 • YKS Matematik 2 ders saati
 • YKS Geometri 2 ders saati
 • YKS Türkçe/Edebiyat 3 ders saati
 • YKS Fen Bilimleri 3 ders saati (Fizik, Kimya, Biyoloji)
 • YKS Sosyal Bilimler 2 ders saati (Tarih, Coğrafya)
 • YKS İngilizce (1 ders saati)

Uzaktan Eğitim Sürecinde Yurt Dışı Üniversite Hazırlığı 

Uzaktan eğitim süreci devam ederken öğrencilerimize yurt dışı üniversite hazırlıkları konusunda online rehberlik desteği verilmektedir. Yurt Dışı Üniversite Danışmanları tarafından internet ortamında düzenli olarak atölye ve bilgilendirme çalışmaları yapılırken, online CIALFO platformu da öğrencilerimize özellikle yurt dışı kariyer danışmanlığı konusunda yol gösterici olmaktadır. Ayrıca Danışmanlık Merkezimiz tüm Lise öğrencilerimiz ve velilerimiz ile birebir düzenli görüşmelerine de online olarak devam etmektedir.

9. Sınıf Öğrencilerimize Yönelik Çalışmalar

Cialfo Platformu Bilgilendirme Atölyesi: Online üniversite ve kariyer danışmanlığı sağlayan bu platform sayesinde öğrencilerimiz kendi akademik süreçlerini takip edebilir, dünya çapındaki üniversiteleri araştırabilir ve Danışmanlık Merkezimiz tarafından kendilerine rehberlik etmek için atanan planlamaları görebilirler. Merkezimiz, bu platformu tanıtmak amacıyla öğrencilerimiz ile düzenli olarak online atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir.

10. Sınıf Öğrencilerimize Yönelik Çalışmalar

Danışmanlık Merkezimiz tarafından öğrencilerimizin, kariyer ve üniversite planlamalarına uygun seçmeli dersler seçebilmeleri için, online toplantılar ile rehberlik desteği sağlanmaktadır.

11. Sınıf Öğrencilerimize Yönelik Çalışmalar

Ortak Başvuru / UCAS Başvuru Atölyeleri: Danışmanlık Merkezimiz, öğrencilerimizin Amerika ve İngiltere'de yer alan üniversitelere yönelik başvuruları için kısa videoların da yer aldığı interaktif ve online kılavuzlar oluşturmaktadır. Düzenlenen sanal sınıf toplantıları ile bu başvuru kılavuzları öğrencilerimize tanıtılmaktadır.

Ayrıca;

Tüm sınıf seviyelerindeki öğrencilerimiz, Merkezimiz tarafından oluşturulan uluslararası online sınıflara kayıtlıdır. Online sınıflarda düzenli olarak online yaz programları, sanal yurt dışı üniversite turları ve yurt dışı üniversite bilgilendirme toplantıları hakkında duyurular yapılmaktadır. Tüm online sınıflardaki öğrencilerimiz için Pandemi Dönemi Ödev Listeleri oluşturulmuştur. Bu listeler; öğrencilerimize yurt dışı kariyer ve üniversite planlarını gerçekleştirebilmek için dönem boyunca neler yapmaları gerektiği konusunda rehberlik sağlamaktadır.

Uzaktan Eğitim Politikası

Uzaktan eğitim sürecine bakış açımızı yansıtmak ve okulumuzun bu konudaki yaklaşım, politika ve planlarını paylaşmak amacı ile Hisar Okulları Uzaktan Eğitim Politika metni hazırlanmıştır.

Bu süreçte K12 düzeyinde aşağıda belirtilen hedefleri gerçekleştirmek önceliğimizdir:

 • Müfredatımızın çevrim içi (online) olarak erişime sunulması
 • Öğretmen ve öğrenci iletişiminin sürdürülmesi
 • Öğrenci gelişiminin izlenmesi ve düzenli geri bildirimlerin verilmesi

Bu döküman, okulumuzun yaklaşım ve politikalarını belirlemek, paylaşmak, teknik detaylardan çok okul, veli, öğretmen, öğrenci sorumlulukları, beklentileri ve rollerini tanımlamak amacıyla süreç içinde düzenli olarak güncellenmektedir.

Etik Kurallar

Bu süreçte, öğrencilerimizden Hisar Okulları Teknoloji Kullanım Politikası, Hisar Okulları Uzaktan Eğitim Politikası, ve dijital farkındalık ve etik kurallar doğrultusunda hareket etmeleri beklenmektedir.

Devam / Devamsızlık Takibi

Belirtilen çevrimiçi saatlerde öğrencilerimiz derslere katılmadığında gün sonunda yoklamalarımız velilerimizle paylaşılmaktadır. Ayrıca istendiği zaman veli ve öğrencilerimiz yoklamalara HisarNet veli-öğrenci portalı üzerinden ulaşabiliyorlar. Yoklamalar, okul yönetimi tarafından da takip edilmekte ve öğrenci ve veli ile gerekli görüşmeler yapılmaktadır.

Veli Mektupları

Uzaktan eğitim sürecimizde velilerimizle olan iletişimimiz e-posta yolu ile sağlanmaktadır. Velilerimizden düzenli olarak geri bildirimler alınmakta ve gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

Velilerimizin Desteği

Uzaktan eğitim sürecini titizlikle planlamaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Uygulama sürecinde her zaman olduğu gibi velilerimizin desteğini de önemsiyoruz. Velilerimizin özellikle evdeki iPad/bilgisayar ve internet erişiminin sağlanması, öğrencilerimizin ders saatlerini takip etmeleri ve ders planına uymaları konusundaki yardımları ve ödev teslim süreleri hakkındaki hatırlatmaları, uzaktan eğitim sürecinin verimini daha da arttırmaktadır.

Veli Görüşmeleri

Uzaktan eğitim sürecinde haftalık bireysel veli-öğretmen görüşmelerimiz online olarak sürmektedir. Görüşmeler yine Google Meet üzerinden yapılmaktadır. 

Proje Çalışmaları

Takvimimizde belirlenen proje kontrol haftalarında  tüm proje alan öğrencilerimiz ilgili öğretmenleri ile online platformlardan çalışmalarını yürütmektedir.

Geri Bildirim

Uzaktan eğitim dönemindeki öğrenme süreçleri ve ders kazanımları düzenli olarak değerlendirilmektedir. Öğrencilerimizin duygu durumlarını ve gelişim dönemi özelliklerini de göz önüne alarak öğrencilerimize ve velilerimize geri bildirimler hem bireysel yapılan online görüşmelerle hem de HGR’lerle (Haftalık Gelişim Raporu) verilmeye devam edilmektedir. Süreç odaklı değerlendirmelerimize online olarak da yer verilmektedir.