Toplum Hizmetleri

Sosyal sorumluluk projelerimiz, tüm seviyelerdeki öğrencilerimizin toplumsal sorunlar konusunda bilinçlenmelerini sağladığı gibi; bir sorunu belirleme, çözüm planlama ve hayata geçirme konusundaki becerilerini geliştiriyor. Tüm okul kapsamında, her yıl yaklaşık 35-40 adet irili ufaklı toplum hizmeti projesi gerçekleştiriyoruz.

Projelerimizden Örnekler

"Etkin Öğrenci, Etkin Yurttaş"

Gönüllü öğrenci ve öğretmenlerimizle gerçekleştirdiğimiz “Etkin Öğrenci Etkin Yurttaş” yaz okulu programımıza 2010 yılında Ağrı'da başladık. Yaz okulunu 2011 yılında Gaziantep, 2012 yılında Sinop, 2013 yılında Samsun, 2014 yılında Kars'ta gerçekleştirdik.

Öğrencilerimizin; eğitmen olarak görev aldığı, bilgi ve becerilerini paylaşma, yeni sosyal ilişkiler geliştirme, gittiğimiz bölgelerin doğal ve tarihi kültürel zenginliklerini tanıma, farklılıklarımızın bize kattığı zenginlikleri görme fırsatı bulduğu projemizi bu yıl uluslararası boyuta taşıyarak Haziran 2015'de Kosovalı Türk öğrencilerinin en çok yer aldığı Kosova’nın Prizren kasabasında yer alan Çiryazi Kardeşler Okulu’na gittik.

3 hafta süren programda öğrencilerimiz buradaki akran öğrencilere insan hakları, yurttaşlık bilgisi ve eleştirel düşünme okumaları hakkında eğitimler verdi.

Bu proje ile gönüllülerimiz, Prizren’de yaşayan ve devlet okullarında okuyan ortaokul seviyesindeki öğrencilerin yaz tatili döneminde de eğitim yaşantısından kopmamalarını sağlamaya yardımcı oldu. Ayrıca hem öğrencilerimiz hem de katılımcı ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerinin gelişimi ve insan hakları konusunda farkındalıklarının artmasını sağlayan proje ile gönüllü öğrencilerimiz ve Prizren’de bulunan katılımcı öğrenciler arasında kültürel bir etkileşim sağlanmış oldu. Bu proje ile öğrencilerimiz ayrıca bölgenin kültür mozaiğini tanıma fırsatı buldu.

Başarı ile tamamlanan proje sonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde 100ü aşkın katılımcı öğrenci sertifikalarını alırken Kosova’lı konuşmacılar programdan memnuniyetlerini ifade ettiler.

"Çocuğum Haklarım Var"

“Çocuğum, Haklarım Var” projesi 2010 yılında başladı ve Mardin ve İstanbul’da bulunan, çocuk esirgeme ve yetiştirme yurtlarında, çevremizdeki devlet okullarında çocuk hakları konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmak için atölye çalışmaları yaptık.

“Çocuğum, haklarım var” projesi kapsamında ekoloji konulu çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Sinop’ta termik santral, Kaz Dağlarında altın arama, Antalya’da hidroelektrik santral, Artvin’de bakır işletmeleri, Elbistan’da linyit işletmeleri ve termik santral konularında çalışmalar yaptık.

Tüm bu konularda ön araştırma ve uzman kişilerle yapılan toplantıları ardından bölgelere giderek yerinde inceleme ve görüşmeler yaparak tüm çalışmaları kayıt altına aldık.

Bu çalışmalar sonucunda, çekim aşamasından, kurgu ve montaja kadar tüm süreçleri öğrencilerimizin sürdürdüğü “Altında Ne Var” ve “Birgün Herkes Susar” isimli iki belgeselimizi tamamladık. Kurgu ve montaj aşamaları devam eden belgesellerimizle ilgili duyurularımızı buradan sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.