Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılını tüm hafta boyunca gurur ve coşkuyla kutladık. 19 Mayıs kapsamındaki etkinliklerimiz; 15 Mayıs günü Spor Merkezimizde eş zamanlı öğretmen-öğrenci maçları ile başladı, 17 Mayıs günü okul bandomuzun Lise binasında verdiği konser ile devam etti ve 19 Mayıs Pazar günü öğrenci, veli öğretmen ve çalışanlarımızın katılımıyla gerçekleşen törenimizle son buldu.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardında Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Sayın İpek Erduran açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Sayın Erduran konuşmasında, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yılı vesilesi ile Hisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu tarafından Kültür Merkezimizdeki büyük gösteri salonuna ”ATATÜRK SALONU” isminin verilmesinin kararlaştırıldığını ifade etti.

Ardından 12. Sınıf öğrencimiz Ece Deniz Y.’nin konuşması ile devam eden törende, her 19 Mayıs’ta olduğu gibi sene boyunca üstün başarı gösteren öğrencilerimize ödülleri verildi. 11. Sınıf öğrencimiz Kerem Ç, Kurucu Temsilcimiz Sayın Emre Gönensay’dan Feyyaz Berker Sportmenlik Ödülü’nü, 11. Sınıf öğrencimiz Emre Ç, Genel Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’ndan Harvard Book Prize ödülünü, 11. Sınıf öğrencimiz Kaan Ali Ç., İpek Erduran’dan ECIS ödülünü aldı. Sayın Emre Gönensay, ödül takdimi esnasında Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Törenimiz, Lise Sosyal Bilimler Bölüm Başkanımız Sayın Aydan Demirkuş’un, Atatürk ve Kurtuluş Mücadelesine katılan silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919’a getiren olayları ve o dönemi özetleyen tarihçeyi, “100. Yılında 19 Mayıs’ı hatırlama” konulu sunumunda paylaştı. Sunuma buradan ulaşılabilinir. Törenimiz, Müzik Bölümümüz ve koromuzun oratoryosu ve dans gösterileri ile son buldu. Tören videosunu linkten izleyebilirsiniz.

Törene katılan öğrenci, veli öğretmen ve çalışanlarımıza teşekkür ediyor, ödül alan tüm öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyor, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızın 100. Yılını tekrar kutluyoruz.