Görsel Sanatlar

Deneyimli Görsel Sanatlar kadromuz öğrencilerimizi yeteneklerini keşfetmeye, yeni mecralar ve yöntemler denemeye, ve bakış açılarını genişletmeye teşvik ederler.  Görsel Sanatlar çalışmaları her okul birimi için mevcut olan farklı sanat atölyelerinde yürütülmektedir. Amacımız; Hisar’da disiplinlerarası etkileşimi sanat ortamında değerlendirebilen ve düşüncelerini özgün ürünlere dönüştürebilen yaratıcı öğrenciler yetiştirmektir. Güçlü fiziksel altyapımız göz önüne alındığında okulumuzun duvarlarını süsleyen özgün renk ve desenler, Kültür Merkezimizde birbiri ardına açılan sergiler, öğrencilerimizin sanat ve tasarımla ilgili aldıkları ulusal ve uluslararası derece ve ödüller tüm bu sürecin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Hisar Karma Sergiler 

15 yıl önce öğrencilerimizin bireysel ilgi ve performanslarını takdir etmek amacıyla başlattığımız sergilerimiz her yıl Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise seviyelerinde devam etmektedir.

Fotoğraf, lego, yağlıboya, akrilik boya, grafik tasarım, karakalem, alçı rölyef ve heykel çalışmalarından oluşan bu sergilerde öğrencilerin çalışmalarını arkadaşları ve ziyaretçileri ile paylaşma ve değerlendirme fırsatı sağlanmaktadır.

Okulumuzun Kültür Merkezi’ndeki (KSM) Sanat Galerisi’nde farklı seviyelerden öğrencilerin katılımıyla yıl boyunca toplam yedi sergiye ev sahipliği yapıyoruz.

İlki Aralık 2020’de Kültür Merkezimizde gerçekleştirilen “Günden Kalanlar” öğrenci sergisinin kısa videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Sergilerimiz

“His” Sergisi

Öğrencilerimizin sanat yoluyla “bir” olma hissini deneyimledikleri, sanatçı Pınar Birim ve Hisar Okulları öğrencilerinin ortak çalışmasından oluşan “His” sergisinde, çizilen her bir çizgi bir başka öğrenci tarafından tamamlandı. Sergi, Mart – Nisan 2023 aylarında Kültür Merkezimizin sergi salonunda sergilenecek. 

“Kuşlar Ne Düşünüyor?” Sergisi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) 17. istanbul Bienali kapsamında gerçekleştirilen “Kuşlar Ne Düşünüyor?” projesinin “proje ortağı” olan tek eğitim kurumu olarak, bienalin ardından öğrencilerimizin kuşlar temalı sanat çalışmalarından oluşan sergiyi Kültür Merkezimizin sergi katında öğrencilerimizin ziyaretine açtık. Aralık 2022 – Şubat 2023 tarihlerinde açık olan sergi; birbirinden yaratıcı ve renkli işlerin yanı sıra duvarlarında öğrencilerimizin “Kuşlar Ne Düşünüyor?” projesi kapsamında yönelttiği soruları da içerdi.

“Türkiye’nin Doğal Çiçekleri” Sergisi

20 yıllık bir çalışmanın ürünü olan, belgeselci Fatih Orbay’ın fotoğrafladığı ülkemizin gösterişli yabani çiçeklerine ait karelerden oluşan sergi, Şubat – Nisan 2022 aylarında Kültür Merkezi sergi salonunda yer aldı.

“25. Yıl” Öğrenci Sergisi

Okulumuzun 25. kuruluş yıldönümü kapsamında tüm seviyelerden öğrencilerimizin Görsel Sanatlar derslerinde ürettikleri çalışmaları, 2020-2021 Akademik Yılı boyunca Kültür Merkezi sergi salonunda yer aldı.

“Dünyanın Soluğu” Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonundan Bir Seçki Sergisi

Okulumuzun 25. kuruluş yılı onuruna Borusan Contemporary ile birlikte gerçekleştirilen “Dünyanın Soluğu: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi, 6 Ekim 2021-30 Ocak 2022 tarihleri arasında Kültür Merkezi sergi salonumuzda gerçekleşti. Çağımızın ekolojik krizi bağlamında insanın ayrıcalıklı konumunu sorgulayan bir bakış açısını merkeze koyan sergi, Kemal Önsoy’dan Sol LeWitt’e, Eelco Brand’dan Marina Zurkow’a, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan farklı coğrafyalardan güncel sanat sahnesinin güçlü isimlerinin dünya, doğa ve gelecek tahayyüllerini sanatseverlerle buluşturdu.

“Dünden Kalanlar” Sergisi

2019-2020 Eylül-Mart ayları arasında Görsel Sanatlar Bölümü derslerinde üretilen öğrenci çalışmalarından oluşan sergimiz Kültür Merkezi sergi salonumuzda gerçekleşti.

“Akla Kara Arasında” Karma Sergisi

Ozan Ölmez, Çağla Köseoğulları, Bengü Karaduman,Doğu Özgün, Can İncekara, Can Akgümüş, Sadık Arı ve Sevil Tunaboylu’nun katıldığı sergi 19 Şubat 2020 – 03 Nisan 2020 tarihleri arasında okulumuzun Kültür Merkezi sergi salonunda yapıldı.

“Manzaraya Bugünden Bakmak” Karma Sergisi

Seçil Büyükkan, Tansu Köse, Fulya Çetin, İlhan Sayın, Ahmet Soydemir, Zeynep Beler ve Fatih Dülger’in katıldığı sergi 2 Aralık 2019 – 17 Ocak 2020 tarihleri arasında okulumuzun Kültür Merkezi sergi salonunda yapıldı.

“Karşılaşmalar” Sergisi

Veli, mezun, sanatçı, öğrenci ve çalışanlardan oluşan sergi 16 Ekim-15 Kasım 2019 tarihleri arasında okulumuzun Kültür Merkezi sergi salonunda yapıldı.

Ödüllerimiz

2019-20

 • Londra Regent’s University “Boşluklar” temalı iç mimarlık tasarım yarışmasında mansiyon.

2018-19

 • Londra Regent’s University “Gelecekte Nasıl Giyineceğiz?” temalı moda tasarım yarışmasında 1.’lik.

2017-18

 • Londra Regent’s University “Giyilebilir Mimari” temalı moda tasarım yarışmasında 1.’lik ve 2.’lik,
 • Londra Regent’s University “Boşluklar” temalı iç mimarlık tasarım yarışmasında 1.’lik ve 2.’lik,
 • Gemi Mühendisleri Odası “Çocuk ve Gemi” konulu resim yarışmasında öğrencimizin çalışması ilk 5 eser arasına girdi,
 • 10. Eyüboğlu Aktif Resim Yarışması’nda ikincilik ve mansiyon ödülü,
 • Frogs are Green “Kurbağalar ve Böcekler” konulu resim yarışmasında ikincilik, üçüncülük ve 2 mansiyon.

2016-17

 • Florida “Radiant Peace” konulu resim yarışmasında iki öğrencimizin resmi sergilenmeye değer görüldü,
 • Londra Regent’s University “Sustainability” temalı moda tasarım yarışmasında ikincilik ve mezuniyet defilesinde sunum,
 • Gemi Mühendisleri Odası “Çocuk ve Gemi” konulu resim yarışmasında öğrencimizin çalışması sergilenmeye değer 20 eser arasına girdi,
 • 9. Eyüboğlu Aktif Resim Yarışması’nda birincilik ve mansiyon ödülü,
 • Frogs are Green “Kurbağalar ve Böcekler” konulu resim yarışmasında 1.’lik.

2015-16

 • 8. Eyüboğlu Aktif Resim Yarışması’nda 1.’lik ve 3.’lük ödülü,
 • GENIUS Olympiad 2016 – poster tasarımı alanında dünya birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü ve onur ödülü, kısa film dalında dünya ikinciliği

2014-15

 • Genius Olympiad 2015 – poster tasarımı alanında dünya ikinciliği ve 4 yıllık burs, illüstrasyon alanında dünya üçüncülüğü, SUNY Oswego State Art Üniversitesi’ne kabul ve burs,
 • Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi’nin düzenlediği, “Yaşadığım Çevre, Benim Şehrim” konulu resim yarışmasında Marmara bölgesi üçüncülüğü,
 • TMMOB Mimarlar Odası’nın düzenlediği “Penceremden Dünya” konulu resim yarışmasında 1. Sınıflar kategorisinde ilk 10,
 • İstanbul Valiliği Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nünü düzenlediği “Hayalimdeki Şehir” konulu resim yarışmasında mansiyon ödülü,
 • Annual Kids Art Contest’in düzenlediği “Kurbağaları Yaşatalım, koruyalım” konulu uluslararası resim yarışmasında üçüncülük, dördüncülük ve mansiyon ödülü,
 • Londra Saatchi Gallery’nin düzenlediği serbest resim yarışması kapsamında 37 öğrencimizin 38 adet eseri galerinin web sayfasında yayınlandı,
 • ICAF’in düzenlediği “My Favorite Sports” konulu uluslararası resim yarışmasında 1 grup ve 2 bireysel çalışmadan oluşan 6 öğrencimizin resimleri dünya sergisine seçildi.