COVID-19 Süreci

Dünya çapında hızla yayınlan Yeni Koronavirüs (COVID-19) hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilgilendirme ve uyarıları yakından takip etmekteyiz.

Küresel risk ortamından kaynaklanan belirsizliğin öğrencilerimizin yaşamında yaratmış olduğu zorunlu kısıtlamalar nedeniyle çok üzgünüz. İnsanlık olarak zorlu bir dönemden geçmekteyiz. Bu süreci hem kurum hem de kişisel olarak alacağımız sıkı önlemlerin yanı sıra, serinkanlılığımızı koruyarak, birbirimize ve çevremize vereceğimiz destek ile en az sorunla atlatabileceğimize inanıyoruz.

Bu sayfa üzerinden Hisar Okulları olarak aldığımız önlemleri, planlanan akademik ve idari faaliyetlerin işleyişini ve diğer güncel bilgileri sizlerle düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Koronavirüs, pandemi ve alınan önlemler ile ilgili tüm soru, bilgi ve önerileriniz için, sizlere destek olabilmek adına oluşturulan, epidemic@hisarschool.k12.tr adresine mesaj gönderebilirsiniz.

Kasım 2021 tarihi itibariyle güncellenen ve yeni gelişme ve uygulamalarla birlikte düzenli olarak yenilenmekte olan Hisar Okulları COVID-19 Sağlık ve Güvenlik Kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Hisar Okulları Bilim Kurulu

COVID-19 pandemi sürecindeki hijyen ve sağlık güvenliği çalışmalarımız kapsamında sadece salgın/küresel salgın süreçlerinde değil, okul yaşamının bütününde de, Okulumuz öğrenci ve çalışanlarına yönelik koruyucu sağlık politikalarının belirlenmesi ve denetlenmesi hususunda Okulumuza öneriler geliştirmek üzere Hisar Okulları Bilim Kurulu oluşturulmuştur.

Hisar velilerinden oluşan Bilim Kurulumuzdaki uzman hekimlerin katılımı ve desteğinin Okulumuzu daha güvenli bir yaşam alanına dönüştüreceğine ve bizleri güçlendireceğine inanmaktayız.

Hisar Okulları Bilim Kurulu Üyeleri

 • Uzm. Dr. Müge Kardaş, Hisar Okulları Kurum Doktoru
 • Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD Öğretim Üyesi
 • Prof. Dr. Sibel Aközer, Maslak Acıbadem Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı
 • Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül, İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi
 • Uzm. Dr. Ferhat Hasırcı, Aile Hekimliği Uzmanı
 • Prof. Dr. Tamer Karşıdağ, Taksim Acıbadem Hastanesi Başhekimi, Genel Cerrahi Uzmanı
 • Dr. Hüseyin Kozanoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı
 • Prof. Dr. Ömer Küçükbasmacı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı
 • Prof. Dr. Sıla Akhan, Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı
Sağlık Güvenliği Komitesi

Okulumuzda Koronavirüs ve benzeri salgın hastalık süreçlerinde etkin korunma ve hızlı müdahale sağlamak amacıyla “Sağlık Güvenliği Komitesi” kurulmuştur.

Koronavirüs ile ilgili aileniz veya temasta olduğunuz kişilerle ilgili kuşkulu vaka tanımı, karantina, teşhis ve tedavi süreçleri yaşanması durumunda süreci takip edebilmek ve gereğinde sizlere destek olabilmek adına oluşturulan epidemic@hisarschool.k12.tr adresine bilgi vermenizi önemle rica ederiz.

Sağlık Güvenliği Komitesi Üyeleri

 • Uzm. Dr. Müge Kardaş, Hisar Okulları Kurum Doktoru
 • Ezgi Çebi, Okulöncesi Müdür Yardımcısı
 • Hüseyin Çelebi, İlkokul Müdür Yardımcısı
 • Füsun Toparlak, Ortaokul Müdür Yardımcısı
 • Mustafa Bozkurt, Lise Müdür Yardımcısı
 • Özlem Ada Ülke, İnsan Kaynakları Koordinatörü
 • Sedat Çağlayan, İdari İşler, Satınalma ve Tedarikçi Yönetimi Müdürü
 • Sinan Türkan, İş Sağlığı Güvenliği ve Kampüs Teknik Müdürü
Koronavirüs (COVID-19) Hakkında

Koronavirüs (COVID-19) 

Koronavirüsler bilimsel çevrelerde uzun süredir bilinen bir virüs grubudur. Bu virüslerin bazıları sadece hayvanlarda görülür. Çoğu insan ömrünün bir döneminde bu virüslerle temas eder ve hastalığı hafif veya orta şiddette üst solunum yolu enfeksiyonu olarak geçirir. Ancak risk grubu kişilerde ve bazı vakalarda ağır bronşit veya zatürreye yol açarak ağır tablolara sebep olabilmektedirler. Özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişiler risk altındadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı Ocak 2020’de kurduğu Bilim Kurulu ile bu salgından korunma ve ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren de salgınla mücadelede başarılı bir dönem geçirmiştir. Ancak o tarihten itibaren günümüze uzanan süreçte pandeminin devam etmesi ve yeni varyantlarla hasta sayılarının pik yaptığı dönemler nedeniyle, hastalığın kontrol altına alınması adına, Bilim Kurulunca tavsiye edilen korunma önlemlerini günlük hayatta ve iş ortamımızda titizlikle uygulamaya devam etmemiz çok zaruridir.

Aralık 2020 tarihinde önce İngiltere’de, sonrasında ise Güney Afrika’da, Brezilya’da, Hindistan’da ve son olarak da Kolombiya’da Covid-19 mutant suşları tespit edilmiştir. Hastalığın bulaşıcılığının çok artmasına sebep olan bu mutant virüsler nedeniyle ülkemiz ve dünya çapında seyahat kısıtlamaları ve ilave tedbirler alınmıştır.

Sürekli olarak değişen yurtdışı seyahat kısıtlamaları ve gerekliliklere dair güncel bilgileri seyahat ajandanız ve vatandaşı olduğunuz ülke temsilciliklerinden takip etmeniz çok önemlidir: https://www.iatatravelcentre.com/world.php

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen başlıca korunma yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Maske Kullanımı: Maske kullanımına uyulması salgının yayılmasını önlemede önemli bir korunma yöntemidir. Okul içi tüm binalarda, ve sportif aktiviteler haricinde tüm açık alanlarda, öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın maske kullanımı zorunludur.
 • Fiziksel Mesafe: Sosyal uzaklaşma; kalabalık ortamlardan, toplu etkinliklerden uzak durmak, tokalaşma ve sarılma gibi yakın temaslı hareketlerden kaçınmak, ve kişiler arası mesafenin, özellikle kapalı alanlarda, 3-4 adım / 2 metre uzaklığında korunması anlamına gelir. Hisar camiasının tüm üyelerinin fiziksel mesafe kavramını benimsemelerini öneriyoruz.
 • Seyahat Sonrası Uygulama: Seyahatten dönen öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın tatil sonrası okulun açılış günü kampüse dönüşlerinden önce 3 gün süre ile ev karantinasında olmalarını ve bu süre zarfında herhangi bir şikayet ya da COVID-19 temas şüphesi durumunda, gerekli teşhis aşamalarından geçerek, durumu okul doktoru ve ilgili müdür yardımcısı veya idareciye bildirmelerini kuvvetle öneririz.
 • Hijyenik Korunma Yöntemleri: Yaşam alanlarımızda ve kişisel temizliğimizde azami ölçüde hijyenik korunma yöntemlerine dikkat edilmesini önermekteyiz.

Sekiz ay boyunca dünya çapında değişik ülkelerde Covid-19’a karşı aşı geliştirme çabaları sonuç vermiş ve bu aşıların kitlesel uygulamasına Türkiye’de 14 Ocak 2021 tarihinde başlanmıştır. 28 gün ara ile iki doz olarak uygulanacak Covid-19 aşısı Eylül 2021 itibari ile 12 yaşını doldurmuş herkese uygulanmaktadır.

Koronavirüs (COVID-19) ile daha ayrıntılı bilgiye T.C. Sağlık Bakanlığı web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu ve Ekim 2021’de güncellenen detaylı korunma yöntemlerini içeren Koronavirüs (COVID-19) Rehberine, Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberine, Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformuna ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 web sayfasına aşağıdaki bağlantıları tıklayarak ulaşabilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberi

T.C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi

T.C. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı COVID-19 Web Sayfası 

Hisar Okulları Koronavirüs Eylem Planı

COVID-19 Filyasyon Yönergesi ve Algoritması 

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın daha önce hazırlamış olduğu “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon” yönergelerini göz önünde bulundurarak, Hisar Okulları Bilim Kurulu tarafından resmi zorunluluklardan daha geniş kapsamlı bir şekilde hazırlanan Filyasyon Algoritması 2020-21 akademik yılı boyunca hassasiyetle uygulanmıştır. Bu algoritma doğrultusunda, öğrenci ve çalışanlarımız arasında oluşabilecek muhtemel COVID-19 vakası ve temaslıların tespit edilmesi, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerinin takip edilmesi, yakın temaslıların izolasyon sürecine dahil edilmesi sağlanmış ve Okula dönüş karar süreçleri takip edilmiştir.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 04.10.2021 tarihli, E-66960561-918.01-33712108 sayılı, “Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar” başlıklı yazısında; T.C. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının işbirliğinde hazırlanan Rehberde, 2021-2022 Eğitim-Öğrenim Yılında okullarda takip edilecek Covid-19 filyasyon uygulamalarının değiştiği bildirilmiştir.

T.C. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının güncellenmiş yeni filyasyon algoritması uyarınca; 6 Ekim 2021 tarihi itibariyle Okulumuzda uygulanmakta olan filyasyon algoritmasına dair detaylar aşağıda yer almaktadır: 

 • Sınıfta/serviste/ofiste Covid pozitif vaka çıkması durumunda hasta öğrenci/öğretmen/çalışanlar T.C. Sağlık Bakanlığı’nın uygun gördüğü süre boyunca evde izolasyona alınmaktadır. 
 • Covid pozitif vakanın teşhisi veya semptomlarının başlamasından önceki son 48 saatte temas ettiği sınıf arkadaşları/öğretmenleri/ofis veya servis arkadaşları okula gelmeye devam edeceklerdir. Bu kişilere vaka çıktıktan sonraki 14 gün boyunca okul saatleri içinde günde 2 kez ateş ölçümü ve semptom sorgulaması yapılacaktır. Bu bulguları taşıyan veya ev ortamında semptom başlayan kişiler izole edilerek muayene ve tetkik (PCR ve diğer) aşamalarına yönlendirileceklerdir.
 • Sınıfta/ofiste veya servisinde son 48 saat içinde temas ettiği kişide covid teşhis edilen çalışanlarımıza vakanın teşhisi sonrasındaki 3-5. günlerde okul sağlık birimi tarafından Nazal Covid Hızlı Antijen Testi uygulanacaktır.
 • Hızlı testi negatif olan çalışanlarımız okuldaki  görevlerine devam edeceklerdir. Hızlı testi pozitif olan çalışanlarımız PCR testine yönlendirileceklerdir.
 • Covid pozitif vaka ile sınıf/ofis/serviste maske kuralına uygun olarak temas etmiş öğretmen/çalışanlarımız semptom takibi yaparak okulda görevlerine devam edeceklerdir. 
 • Covid pozitif kişi ile temaslı durumda olan sınıf içinde, 10 gün içerisinde ikinci vaka çıkması durumunda tüm temaslı öğrenciler (sınıf arkadaşları) yakın temaslı konumunda kabul edilerek ikinci vakadan 5 gün sonrasına kadar evlerinde izolasyona alınacak ve semptom takibi yapılacaktır.
 • 5. gün sonunda ailelerinin onay verdiği öğrenciler PCR testi yaptırarak okula dönebilecek; PCR testi yaptırmayan öğrencilerin ev izolasyonu 10 gün sürecektir.
 • ​​Okul servislerinde pozitif vaka çıkması durumunda hasta ile aynı servisi kullanan kişilere 14 gün boyunca ateş ve semptom takibi yapılacaktır.
 • Okulöncesinde pozitif vaka çıkması durumunda tüm sınıf yakın temaslı kabul edilir. Bu sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilerek eve gönderilir ve ve 5 gün boyunca evde temaslı takibine alınır. 5. gün aile onayı alınan öğrencilere Covid-19 PCR testi uygulanır. PCR test sonucu negatif çıkan öğrenciler okulda yüz yüze eğitime devam etmeye başlar. Aile onayı alınamadığı için PCR testi yapılamayan öğrencilerin temaslı takibi 10 gün boyunca devam eder. Bu sınıftaki tüm öğrencilere evde olduğu süre boyunca uzaktan eğitim verilir.
 • Öğretmen veya öğrencinin ailesinde pozitif bir vaka çıkması durumunda ailedeki öğretmen veya öğrenci yakın temaslı olarak kabul edilerek izolasyona alınacaktır.

Okulumuz bünyesindeki tüm bireyleri hastalıktan korumak, en hızlı ve doğru teşhis ve tedavi aşamalarına yönlendirmek, Okul bünyemizde hastalığın bulaş riskini asgariye indirmek, temaslıların tespit, izolasyon ve takip süreçlerine hızlı bir şekilde alınmasını sağlamak önceliğimizdir.

Bilindiği üzere Covid-19 aşıları 12 yaş üzeri herkese tanımlanmıştır. Öğretmenlerimiz, çalışanlarımız ve tedarikçi firma çalışanlarımız en az iki doz aşılarını tamamlamıştır. Okulumuzda, ülkemizde ve dünyada pandeminin sonlanması, Covid-19 enfeksiyonunun baş edilebilir hale gelmesi ve normal hayat akışımıza dönebilmek için toplumsal bağışıklığı sağlamak elzemdir. Velilerimiz ve aşı tanımlanan öğrencilerimizin de büyük bir çoğunlukla bağışıklama kampanyasına katılmaları memnuniyet vericidir. Bu kapsamda Hisarnet Veli Portalımızda yer alan “Öğrenci Bilgileri” bölümündeki “Covid-19 Aşı Bilgisi ve Aşı Fotoğrafı” bölümlerinin doldurulması büyük önem taşımaktadır.

 • T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Covid-19 Filyasyon Algoritmasını görüntülemek için lütfen tıklayın.
 • Hisar Okulları Covid-19 Filyasyon Algoritmasını görüntülemek için lütfen tıklayın.
Hisar Okulları Temizlik ve Hijyen Uygulamaları

6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayan 2021-2022 yeni eğitim döneminde Okulumuzda, T.C Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Hisar Okulları Bilim Kurulu yönergeleri doğrultusunda, mevcut önlem ve uygulamalara ek yeni düzenlemeler başlatılmıştır. Okulumuzda günlük, haftalık, aylık ve tatil dönemi temizlik süreçleri ve iş planları, İSİG (İş Güvenliği İş Sağlığı) kapsamında takip edilmekte, değerlendirilmekte ve gerektiğinde iyileştirilmektedir.

2021-2022 Eğitim Yılı
Okul Binalarına Girişler
 • Okul binalarına girişler belirli Blok ve kapılarından yapılmaktadır.
 • Girişlerde özel dezenfektanlı paspaslar yerleştirilmiştir.
 • Okula girişlerde ve kampüs içerisinde toplam 16 noktada aktif olarak çalışan termal kameralar ile sürekli olarak ateş ölçümleri yapılmaktadır.
 • Ateşi 37 derecenin üzerinde olan öğrenci ya da çalışanlarımız alarm uygulaması ile anında tespit edilecektir.
 • Ateşi yüksek olarak tespit edilen kişilerin kontrolü en kısa sürede revir görevlileri tarafından manuel ateş ölçerlerle yapılacak; 15 dk ara ile yapılacak ikinci ölçümde ateşin tekrar 37 derecenin üzerinde olması durumunda yasal izolasyon önlemleri uygulanacaktır. Ateşi yüksek olan kişi öğrenci ise, en kısa sürede velisi ile iletişime geçilerek, çalışanımız ise transferi planlanarak gerekli tetkik ve tedavi aşamalarından geçmek üzere bir sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.
Genel Hijyen Önlemleri
 • Tüm okulumuzda detaylı temizlik çalışmaları ve ayrıca dezenfeksiyon için 2 gün süren nano-gümüş uygulaması 3-4 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmiş olup 3 aylık periyotlarla tekrarlanacaktır.
 • Okula giriş noktalarında ve tüm sınıf, ofis, toplantı/hobi odası ve lavabolara el dezenfektanları yerleştirilmiştir. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır.
 • Okul binaları içinde, özellikle sınıflarda ve ofislerde, sürekli ve düzenli aralıklarla temizlik, dezenfeksiyon ve havalandırma işlemleri yapılmaktadır.
 • Okulöncesi, İlkokul ve Ortaokulda ise öğle yemeği sonrasında sınıflar temizlenmekte, havalandırılmakta ve dezenfekte edilmektedir.
 • Kulüp saatleri öncesi ve sonrasında kullanılan sınıflar dezenfekte edilmektedir.
 • Okulumuzda içme suyu ihtiyacı ambalajlı su veya sensörlü su sebillerinden karşılanmaktadır.
 • Her teneffüs sonunda çamaşır suyu ile tuvaletlerin ve zeminin dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
 • Her 3 saatte bir sprey dezenfektanlar ile tüm kapı kolları ve sık dokunulan ortak alanların dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
 • Her yüzeye farklı renkte bez kullanılmakta, gün sonunda yıkanabilen bezler sodyum hipoklorid veya başka bir dezenfektanla dezenfekte edilmektedir.
 • Gün içinde her 3 saatte bir asansör düğme ve panelleri dezenfekte edilmektedir. Asansörlerde aynı anda kullanabilecek azami kişi sayısı yazmakta ve yer işaretleriyle belirtilmektedir. Öğrencilerimiz asansörleri ancak tıbbi gerekçelerle izin alarak ve bir yetişkin gözetiminde asansör kullanabilirler.
 • T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 6 Eylül 2021 tarihli rehberine uygun klima ve havalandırma sistemleri aktifleştirilmiştir.
 • Klima sistemlerinde filtre bakımları, asansörlerde fan bakımları ve servis araçlarının klima filtre bakımları düzenli olarak yapılmaktadır.
 • Kullanılmış maske, siperlik, gözlük ve eldivenler, Okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş olan “tıbbi atık kutularına” atılmaktadır.
 • Dışarıdan gelen kurumsal kargo, paket, zarf vb. evraklar güvenlik ana girişte bulunan sterilizasyon cihazında sterilize edilmektedir.
 • Yemekhane, servis, temizlik ve güvenlik firması çalışanlarına yapılan düzenli eğitimler ve denetimler ile kurumun çalışma ve hijyen kriterlerine uymaları sağlanmaktadır.
 • Temizlik çalışanlarının kişisel hijyene, maske ve eldiven kullanımına ve bunların ne sıklıkta değiştireceklerine dikkat etmeleri eğitim ve uyarılarla sağlanmaktadır.
 • Çalışılmakta olan ilgili temizlik firmasının uluslararası bir belgelendirme firmasından Covid-19’a karşı önlemler de dahil olmak üzere viral patojenlere maruz kalmayı önleme konusunda uzmanlıklarını gösteren “Protokol-V-Safe” sertifikasyonu bulunmaktadır.
İdari Düzenlemeler
 • Sağlık güvenliği nedeniyle Okulumuza zorunlu haller dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir.
 • Kısa süreli çalışma, tören vb. nedenlerle okul kampüsümüze giren kişilere HES Kodu sorgulaması yapılır ve “Bilgilendirme Formu ve Taahüttname” imzalatılır. T.C. İçişleri Bakanlığının 31 Ağustos 2021 tarihli genelgesi ile okul kampüsümüze girmesi gereken ziyaretçilerimizin Covid-19 aşı karnelerini deklare etmeleri; bunu yapamıyorlarsa son 48 saat içinde yapılmış PCR test sonuçlarını göstermeleri gerekmektedir.
 • Tüm ziyaretçilerin maske takması zorunludur. Okul kampüsümüze maskesiz ziyaretçi alınmayacaktır.
 • Okul içi binalarda ve açık alan mekanlarında tüm öğrencilerin ve çalışanların ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması ve fiziksel mesafe kuralına uyması zorunludur.
  • Maske takması sağlık açısından sakıncalı olduğu doktor raporu ile doğrulanmış öğrencilerimizin mutlaka siperlik takması gerekmektedir.
 • Özellikle kapalı alanlarda 3-4 adım / 2 metrelik fiziksel mesafe korunmalıdır.
 • Okul girişlerinde, koridorlarda, toplantı salonlarında, sınıflarda, ofislerde, kütüphanede, yemekhanede, bahçede yer alan oturma alanlarında ve servislerde fiziksel mesafe kuralları uygun şekilde işaretlenmiş; yönlendirme levhaları yerleştirilmiştir. Belirlenmiş bu uyarılara uygun şekilde hareket edilmesi zorunludur.
 • Okul içinde tüm ortak alanlardaki panolara, koridorlara, sınıf içlerine, ofislere ve tuvaletlere hijyen kuralları ve uygulamalarına yönelik bilgilendirici ve uyarıcı afişler asılmıştır. Bu afişler aynı zamanda Okul binaları ve yemekhane içinde yer alan TV ekranlarında da yayınlanmaktadır.
 • Ofislerler arası zorunlu olmayan tüm toplantıların online olarak yapılması gerekmektedir.
 • Ofis, toplantı odası, lavabo vb. tüm kapalı alanlara, mekanın metrekaresi bazında aynı anda içeride bulunabilecek azami kişi sayısı bilgisi asılarak belirtilmiştir.
Sınıflar İle İlgili Düzenlemeler
 • Okul binaları içindeki ortak alanlarda ve beraber çalışma ortamlarında tüm öğrencilerin ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması zorunludur. Maske takması sağlık açısından sakıncalı öğrencilerimizin mutlaka siperlik takması gerekmektedir.
 • Tüm sınıfların mevcutları ve oturma planları T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen standartlara göre düzenlenmiştir.
 • Her sınıf kapısında o sınıfta aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı yazılıdır.
 • Öğrenci masalarının üç tarafı plexiglas ile çevrilmiştir.
 • Beden eğitimi, müzik ve kulüp ders içerikleri ve mekanları T.C. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının rehberlerine uygun olarak planlanmıştır.
 • Sınıflar sık sık havalandırılmaktadır.
 • Tüm sınıflara gereğinde kullanılmak üzere el dezenfektanları monte edilmiştir. Küçük yaş grubu öğrencilerimiz, bu dezenfektanları öğretmenleri gözetiminde kullanacaklardır.
Revir İle İlgili Düzenlemeler
 • Ana Revirimiz “Öğrenci Reviri” ve “Çalışan Reviri” olarak iki farklı giriş ve mekan olarak ayrılmıştır. Öğrenciler ve çalışanlar birbirlerinden ayrı olarak kendileri revir alanlarında muayene ve tedavi edilmektedir.
 • Acil durumlar dışında, revire başvuran kişiler, revir kapısı önünde yer alan istasyondaki revir görevlisi tarafından karşılanarak, ateş ölçümü ve ilk değerlendirmesi yapılacaktır. Hastalık bulgusu olan kişilere form doldurarak sonrasında revire kabul edecektir.
 • Öğrencilerimizin gün içinde alması gereken özellikli olmayan rutin ve minör tedaviler, buz uygulamaları vb. tedaviler revir dışındaki istasyonda yapılacaktır. Revir içinde müdahale veya tedavi ihtiyacı olmayan öğrenciler veya çalışanlar hastalık bulaşma riskini en aza indirgemek adına revire alınmayacaktır.
 • Acil durumlar dışında revirde randevu ile hasta muayenesi yapılacaktır (15 dakikalık aralarla). Randevu için revir personeline 112 numaralı telefondan veya revir@hisarschool.k12.tr adresi üzerinden ulaşılabilir.
 • Revire her defasında sadece bir hasta kabul edilecektir.
 • Revir personelimiz her zaman koruyucu kıyafetler içinde ve dezenfeksiyon kurallarına uyarak hasta kabulü ve müdahalesi yapmaktadır.
 • Revire girmeden ve revirden çıkmadan önce el dezenfektanı kullanılarak ellerin dezenfekte edilmesi zorunludur.
 • Revir ortamı sık sık havalandırılmaktadır.
 • Revir yatakları ve sedyelerinin üzerindeki kağıt havlular her hastadan sonra atılacak, her hasta sonrasında bölgesel dezenfeksiyon yapılacaktır.
 • Revir zemin ve masa üstü temizliği her 3 saatte bir %10 sodyum hipoklorid ile yapılacak, sık temas edilen yüzeyler ve sodyum hipoklorid kullanılması uygun olmayan tıbbi gereçler uygun dezenfektanlarla 2 saatte bir/kullanım sonrası dezenfekte edilecektir.
 • Tıbbi atıklar özel torbalarında/kaplarında okul kampüsünde izole bir bölgede muhafaza edilerek haftada en az bir kez belediyeye teslim edilmektedir.
 • Ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, konjunktivit, hapşırık, halsizlik, tat ve koku alma duyularında kayıp, ishal gibi hastalık belirtileri olan öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın bu durumda okula gelmemeleri, aynı gün içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, teşhis ve istirahat raporlarını aynı gün içinde okul doktoru ve ilgili müdür yardımcısına veya bağlı bulundukları idareciye ve epidemic@hisarschool.k12.tr adresine bildirmeleri zorunludur.
Yemekhane İle İlgili Düzenlemeler
 • Yemekhanemizde öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve çalışanlarımızın arasında fiziksel mesafe kuralını uygulayabilmek ve buna uygun olarak oturma düzeni sağlayabilmek amacıyla yemek saatleri bölünerek düzenlenmiştir.
 • Lise öğrencilerimiz ve çalışanlarımız yemeklerini Lise Yemekhanesinde yemektedir. Okul kantinlerini kullanmak isteyen Lise öğrencilerimiz için biri Lise yemekhanesinde ikisi bahçede olmak üzere toplam üç kantin hizmet vermektedir.
 • Okulöncesi, İlkokul ve Ortaokul öğrencilerimiz tüm öğünlerini öğretmenleri ile birlikte sınıf içinde “Lunch-Box” olarak yemektedir. Yemek sonrası sınıflar havalandırılmakta, temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.
 • Lise öğrencilerimizden yemekhane hizmeti alanlar sabah kahvaltısı ve öğle yemeklerini Lise Yemekhanesinde sınıf seviyelerine göre belirlenmiş olan saatlerde yemektedir.
 • B Blok Yemekhanesinde masa ve sandalye araları 1.5 metre olacak şekilde, tüm sandalyeler aynı yöne bakar pozisyonda oturma düzeni yapılmıştır. Lise Yemekhanesinde de mesafe aynıdır ancak pleksiglas ile ayrılmış masalarda karşılıklı oturmak mümkündür.
 • Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın yemekhanede 2 metre aralıkla sırada beklemesi, mesafe kuralına uygun olarak belirlenmiş masa/sandalyelerde yemeleri beklenmektedir. Lise kantinindeki kapalı ve açık oturma alanları da fiziksel mesafe kuralına göre işaretlenmiştir.
 • Tüm yemekhane çalışanlarının istisnasız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanımı sağlanmaktadır.
 • Her kullanım sonrasında masa üstleri ve öğün sonrasında yemek servis alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır.
 • Gün sonunda yemekhane ve kantinde çamaşır suyu ve dezenfektan ile detaylı temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
 • Yemekhaneye giren tüm sebze ve meyveler uygun sistemlerle yıkanmakta, tüm paketli gıdaların paketleri silinmektedir.
 • Düzenli su ve yemek numunesi kontrolleri yapılmaktadır.
 • Yemek alımı sırasında teması minimuma indirmek amacıyla yemeklerin alındığı bölümde sadece tabağın geçebileceği kadar alan bırakılarak yükseltme yapılmıştır.
 • Yemek servisi bekleme alanlarından bitişik olanlar plexiglas ile ayrılmıştır.
 • Bu dönemde açık su servisi yapılmayacak, kapalı ambalajlarda sunulacaktır. A-Blok ve Lisede çeşitli bölgelerde temassız su sebillerimiz mevcuttur. Çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan tek kullanımlık, kişiye özel olarak poşetlenmiştir, baharatlar da tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılmaktadır.
 • Salata ve yoğurt için açık büfe kaldırılmıştır. Salata çeşitleri, yoğurt ve diyet menüsü diğer çeşitlerle beraber talep üzerine yemekhane çalışanları tarafından servis edilmektedir.  Yemeğini sınıfta yiyen gruplar için bu ürünler ayrı kaplarda porsiyon olarak sunulmaktadır.
 • Tüm yemekhane çalışanlarımızın aşıları tamamlanmış olup, yemek hizmeti veren ilgili firmanın TSE Covid-19 “Güvenli Üretim Belgesi” bulunmaktadır.
Servisler İle İlgili Düzenlemeler
 • Servis araçlarına binmeden önce tüm öğrencilerimizin ateşi temassız ateş ölçerlerle servis hostesi tarafından ölçülecek, ateşi 37 derece üzeri olan öğrencilerimiz servise alınmayacaktır.
 • Servise binmeden önce ateşi yüksek tespit edilen kişiler okul revirine bildirilecektir.
 • Servislerden yararlanan tüm bireylerin seyahat süresinde maske kullanmaları zorunludur.
 • Öğrenciler ve çalışanlar sadece kendi servislerini kullanabilirler, farklı servis araçlarına binemezler.
 • Servis oturma düzeni sabah ilk binen iki kişinin en arka sıra pencere kenarlarına oturması ve sonra gelenlerin sırayla arkadan öne doğru oturmasıyla tamamlanır. Bu oturma düzeni gidiş ve dönüşlerde sabittir, değiştirilemez. Oturma planı servis içinde isimler ve konumların belirtildiği şemalar olarak yer alır.
 • Servislerde gerekli haller dışında konuşulmamalı, su dışında yiyecek veya içecek tüketilmemelidir.
 • Tüm servis şoförü ve hosteslerinin servis hizmeti sırasında maske kullanımları zorunludur.
 • Araçlarda öğrenciler ve çalışanlar için kolonya/el dezenfektanı hazır bulundurulmaktadır.
 • Servislerde günlük/haftalık/aylık/dönemsel dezenfeksiyon sağlanmaktadır.
 • Aksi bildirilene kadar servis araçlarında klima kullanılmayacaktır, pencereler açılarak servisin sık sık havalandırılması sağlanmaktadır.
 • Tüm servis personelinin aşılanma süreçleri tamamlanmış olup, servis hizmeti veren ilgili firmanın Covid-19 ve hijyen uygulamaları değerlendirme kriterleri kapsamında “Sağlıklı İşyeri” belgesi bulunmaktadır.
Kampüs İçi Bilgilendirici Poster Çalışmaları

İlgili Bakanlıkların yönergeleri doğrultusunda pandemi sürecinde kampüs içi alanlarda dikkat edilmesi gereken kurallar poster çalışmalarına dönüştürüldü. Posterler hem virüse karşı önlem niteliğinde genel bilgilendirmeler taşırken aynı zamanda kampüste yer alan mekanlar (derslikler, kütüphane, hobi odaları vb.) bazında olarak belirlenen kuralları da içermektedir.

Kampüs içinde ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirici posterler de bulunmaktadır.

Poster çalışmalarının tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

İdari Düzenlemeler

2021-2022 Akademik Yılı

T.C. Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu açıklama ve kararlar doğrultusunda 2021-2022 yeni eğitim – öğretim yılı okullarda tüm seviyeler için yüz yüze eğitim ile 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlamıştır. Yeni eğitim yılıyla beraber akademik ve idari personelimiz de yeniden birlikte kampüsümüzde çalışmaya başlamıştır.

Rehberlik Hizmetleri

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümümüz, pandemi sürecinde öğrenciler, veliler, öğretmenler ve çalışanlar ile sağlıklı ve sürdürülebilir bir iletişim kurmak için özel çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgilere Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Uzaktan Eğitim Programı sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümümüz, yaşadığımız süreçte duyguları yönetme ve kaygılarla baş etme gibi konularda hem öğrencilerimize hem de yetişkinlere yol göstermek amacıyla çeşitli bilgilendirme makaleleri de hazırlamaktadır. Yayınlanan dokümanlara bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.  

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yayınları
Salgın Hastalık Dönemlerinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak:

Akademik Düzenlemeler

2021-2022 Eğitim Dönemi

T.C.Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda 2021-20211 yeni eğitim dönemi, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü tüm okul seviyesindeki öğrenciler için yüz yüze eğitim ile başlamıştır. Düzenli olarak güncellenmekte olan 2021-2022 Hisar Okulları Hyflex: Hibrit ve Esnek Eğitim Politikası için lütfen tıklayınız.

Seyahatler ve Etkinlikler

Seyahatler

2021-2022 Akademik Yılı

Aralık 2020 tarihinde önce İngiltere’de, sonrasında ise Güney Afrika’da, Brezilya’da, Hindistan’da ve son olarak da Kolombiya’da Covid-19 mutant suşları tespit edilmiştir. Hastalığın bulaşıcılığının çok artmasına sebep olan bu mutant virüsler nedeniyle ülkemiz ve dünya çapında seyahat kısıtlamaları ve ilave tedbirler alınmıştır.

Seyahatten dönen öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın tatil sonrası okulun açılış günü kampüse dönüşlerinden önce 3 gün süre ile ev karantinasında olmalarını ve bu süre zarfında herhangi bir şikayet ya da COVID-19 temas şüphesi durumunda, gerekli teşhis aşamalarından geçerek, durumu okul doktoru ve ilgili müdür yardımcısı veya idareciye bildirmelerini kuvvetle öneririz.

Sürekli olarak değişen yurtdışı seyahat kısıtlamaları ve gerekliliklere dair güncel bilgileri seyahat ajandanız ve vatandaşı olduğunuz ülke temsilciliklerinden takip etmeniz çok önemlidir: https://www.iatatravelcentre.com/world.php

Ziyaretler

 • Servis hostesleri ve şoförler, özel şoförler ve diğer yardımcı personel sağlık ve güvenlik şartları kapsamında Okul binalarına giriş yapamayacaklardır.
 • Sağlık güvenliği nedeniyle Okulumuza zorunlu haller dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir. Tüm görüşmelerin çevrimiçi (online) yapılması teşvik edilmektedir.
 • Kısa süreli çalışma, tören vb. nedenlerle okul kampüsümüze giren kişilere HES Kodu sorgulaması yapılır ve “Bilgilendirme Formu ve Taahüttname” imzalatılır. T.C. İçişleri Bakanlığının 31 Ağustos 2021 tarihli genelgesi ile okul kampüsümüze girmesi gereken ziyaretçilerimizin Covid-19 aşı karnelerini deklare etmeleri; bunu yapamıyorlarsa son 48 saat içinde yapılmış PCR test sonuçlarını göstermeleri gerekmektedir.
 • Tüm ziyaretçilerin maske takması zorunludur. Okul kampüsümüze maskesiz ziyaretçi alınmayacaktır.
 • Ziyaretçiler için kampüs içi yol haritası uygulaması takip edilecektir. Tüm randevulu görüşmelerin çevrimiçi (online) yapılması teşvik edilmektedir. Çok zorunlu koşullarda yapılacak fiziksel görüşmelerde, randevulu ziyaretçilerin güvenlikte kullanılan program üzerinden giriş çıkış saatleri takip edilerek gidiş noktası dışında herhangi bir yere uğramamaları ve binadan binaya geçiş yapmamaları beklenmektedir.
 • Gün içinde kuruma giriş yapan ziyaretçilerin ateş ölçümü termal kameralar tarafından yapılacaktır. 15 dakika arayla yapılan iki ölçümde ateşi 37 derecenin üzerinde çıkan ziyaretçilere manuel yapılacak; ikinci ölçümde de aynı sonucun çıkması durumunda ziyaretçi okula alınmayacak ve günlük rapor kurum revirine iletilecektir.
 • Dışarıdan gelen kişisel kargoların kampüsümüze kabul edilmediğini hatırlatmak isteriz. Çiçek gibi gönderimler ve gıda siparişleri de bu dönemde kampüse kabul edilmeyecektir. Kuruma dışarıdan gelen kargo, paket, zarf vb evraklar güvenlik ana girişte bulunan sterilizasyon cihazında sterilize edilecektir.