Advanced Placement Programı (AP)

AP Programı ve AP Dersleri,  dünyadaki çeşitli üniversitelere kabul sürecini hızlandırarak, öğrencilerimize üniversite hazırlık sürecinde avantajlar sunmaktadır. Hisar Okulları’nda sunulan AP dersleri öğrencinin ihtiyaç ve istekleri dikkate alınarak belirlenmektedir.

AP programı College Board tarafından geliştirilmiş ve uygulanmakta olan bir eğitim programıdır. ABD'ye ek olarak 60'tan fazla ülkede uygulanmakta ve tanınmaktadır. Program öğrencilere lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma ve bu derslerden bazı üniversitelerde muaf olma imkânı sağlamaktadır. Öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) programının yanında, AP sınavlarında başarılı olmaları için AP Programımız ile desteklenmektedir. Okulumuz AP sınav merkezidir ve öğrencilerimiz sınavlarına okulumuzda girme imkanına sahiptir. 

Yurt Dışındaki Üniversitelerin Kapıları Aralanmakta 

AP, öğrencilerin yurt dışı üniversite başvurularında onları diğerlerinden ayırt edecek avantajlar sağlamaktadır.  Öğrencilerin AP dersi alıyor olmaları ve yıl sonunda AP sınavlarına girmeleri bu öğrencilerin bu dersleri almayan diğer öğrencilere göre üniversiteye daha çok hazır olduklarını göstermektedir.

 AP Capstone Program

Bu program öğrencilere eleştirel düşünme, problem çözme ve disiplinler arası çerçevede araştırma yapma becerilerini uygulamaya imkan veren, iki yıllık lise derslerinden - AP Seminar ve AP Research - oluşmaktadır. Hisar Okulları, College Board tarafından özel olarak aldığı davet ile AP Capstone programını akademik programına dahil eden ilk okullardan biridir. 

2019 - 2020 Akademik Yılı Mayıs ayında College Board tarafından yayınlanan AP sınavlarının sonuçları açıklandı;

  • Öğrencilerimiz 21 farklı dersten toplamda 298 sınava katıldılar.

  • Bu sınavların 131’inde (%43,9) öğrencilerimiz, en yüksek skor olan 5 (beş); 223’ünde ise (%74,8), öğrencilerimiz 4 ve 5 skorlarını elde etmiştir.

Hisar Okulları Türkiye'de öğrencilerini AP sınavlarına yönelik ileri seviyede derslerle destekleyen okullar arasında ders çeşitliliği açısından ilk sıradadır.

***Sınav başvurularınız ve sorularınız için AP Koordinatörümüz Münevver Çavuşoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

Temel Dersler Seçmeli Dersler
AP English Literature & Composition AP Physics C: Mechanics AP Statistics
AP English Language & Composition AP Physics C: Electricity and Magnetism AP Computer Science A
AP Calculus AB AP Microeconomics AP Computer Science Principles
AP Calculus BC AP Macroeconomics AP Psychology
AP Physics 1 AP European History AP Spanish
AP Chemistry AP Human Geography AP Studio Art Drawing 2D
AP Biology AP Comparative Government & Politics

Hisar Öğrencilerinin Son 3 Akademik Dönemdeki AP Sınav Sonuçları (11. ve 12. Sınıf Öğrencileri)

2020 Hisar AP Sınavlarının Ortalaması