Mekatronik Atölyesi

Hisar Okulları’nda uzun sürelerdir çalışmalarına devam eden İnovasyon ve Robotik Kulübü çalışmalarının genişlemesi ve öğrencilerin uzun süreli projelerinde sabit bir alana ihtiyaç duymasıyla ortaya çıkan Mekatronik-Robotik Atölyesi, her sene ihtiyaca ve daha önemlisi atölyeyi kullanan öğrencilerin kullanım alışkanlıklarına göre şekil ve düzen değiştirmektedir.

Hisar’da 2014 yılında başlayan FRC (FIRST Robotics Competition) çalışmalarıyla yapısı değişen Atölye, öğrencilerin aynı zamanda girişimcilik ve iş yönetimi konusundaki çalışmalarıyla elde ettiği sponsorluk ve bağışlarla çok daha kapsamlı üretim süreçlerini destekleyebilecek yapıya ulaşmıştır.

Bugün aynı anda 25’ten fazla öğrencinin çalışmalarını sürdürebileceği teknik altyapıya sahip Atölye, öğrenciler için sadece çalışma alanı değil bir sosyal alan olarak da kullanılmaktadır.

Seneler içinde değişen yapısıyla sadece robotik çalışmalarının değil, fen temelli bir çok deneysel çalışmanın gerçekleştirebildiği Deney Hazırlık Laboratuvarı ile birleşen Atölye, robotik ve mekatronik eğitiminde robotik çalışmaları, elektrikli araba, biomekanik sensörlü kol gibi bir çok projeye ev sahipliği yapmaktadır.